Басарбовски манастир

ИзгражданеXII - XIV век
Статутдействащ
Басарбовски манастир в Общомедия

Басарбовският манастир „Свети Димитър Басарбовски“ е скален манастир в България. Обителта е единственият действащ скален манастир в България, като храмът е отворен за посетители всекидневно.[1]

Манастирът се намира в долината на река Русенски Лом, край село Басарбово, община Русе, на 10 километра от град Русе. През 1978 г. е обявен за археологически паметник на културата от местно значение.

Манастирът води началото си от периода на Второто българско царство (XII-XIV в.), но най-ранните данни датират от османските данъчни регистри от 1431 г. Taм той е отбелязан като „Бесараба“ – имот с 14 домакинства. Същевременно манастирът е отбелязан като „тимар на великия войвода“ – има се предвид Иванко Бесараб – тъст на цар Иван Александър. Според друго предание Басарбовският манастир е бил посветен на св. Теодор Тирон и св. Теодор Стратилат. Ктитор на манастира била царица Теодора Басараб – първа съпруга на цар Иван Александър и дъщеря на влашкия войвода Иванко Басараб. На името на войводата е кръстено и близкото село Басарбово. Най-известният обитател и вечен игумен е Свети Димитър Басарбовски, прекарал голяма част от живота си в манастира. Още Паисий Хилендарски споменава тази света обител в своята „История славянобългарска“. По времето на Руско-турската война (1768 – 1774) мощите на светеца са пренесени от ген. Иван П. Салтиков в Букурещ и поставени в митрополитската, а днес патриаршеска църква „Свети Свети Константин и Елена“ на 13 юли 1774 г., където те се намират и до днес. През 1937 г. в манастира се настанява монах Хрисант и започва да го обновява.

През 2016 година е осветен новият, по-голям храм в манастира, посветен на Преображение Господне. Новата църква е цялостно изографисана.[2]

Днес манастирът е действащ, мъжки. Храмовият празник на обителта е на 27 октомври, денят на Свети Димитър Басарбовски.[3]

Галерия[редактиране | редактиране на кода]

Литература[редактиране | редактиране на кода]

1. България в 60 минути. Манастирът "Св. Димитър - Басарбовски" // Българска национална телевизия. 2022-10-27. Посетен на 2023-12-17.
  2. Осветен беше новият храм на Басарбовския манастир // Двери.БГ. 2016-09-19. Посетен на 2023-12-17.
  3. Русенска света митрополия. ПРАЗНИК НА БАСАРБОВСКИЯ СКАЛЕН МАНАСТИР // Официален сайт на Русенска света митрополия. 2023-10-27. Посетен на 2023-12-17.