Вискярски манастир

Вижте пояснителната страница за други значения на Свети апостоли Петър и Павел.

„Св. св. Павел и Петър“
Манастирът през февруари 2022 г.
Карта Местоположение в Расник
Населено мястоРасник
ЕпархияСофийска
Архиерейско наместничествоРадомирско
Състояниенедействащ, отворен
„Св. св. Павел и Петър“

Вискярският манастир „Св. св. Петър и Павел“ е манастир на Българската православна църква в Западна България.

Манастирът се намира в югоизточната част на планина Вискяр, на 3 километра от село Расник, област Перник. До манастира се стига по отклонението за Расник на пътя Перник - Брезник. Стръмен черен път свързва северния край на селото с манастира, до който се достига за около половин час.

Вискярският манастир e изоставен, наоколо няма никакви други постройки, а от него е запазена малката манастирска църквичка „Св. св. Петър и Павел“, която към февруари 2022 е реставрирана и отвън, и отвътре. Храмовият празник на манастира, когато жители от двете най-близки села - Расник и Вискяр си правят общ сбор и курбан, е Петровден, 29 юни.

На десетина метра от манастира стои старинен оброчен кръст от типа на равнораменните келтски кръстове.

Галерия[редактиране | редактиране на кода]