Горнобрезнишки манастир

Вижте пояснителната страница за други значения на Свети Илия.

Горнобрезнишки манастир
Населено мястоГорна Брезница
ЕпархияНеврокопска
Архиерейско наместничествоСанданско
Изграждане1992 г.
Статутпостоянно действащ
Сайтsvilia.com

Горнобрезнишкият манастир „Свети Пророк Илия“ е български манастир подчинен на Неврокопската епархия на Българската православна църква.[1]

Манастирът е разположен в източните склонове на Малешевската планина в землището на село Горна Брезница. Той се намира на около 6 km от град Кресна и на 1 km от село Горна Брезница.

Основан е през 1992 г. Състои се от църква, камбанария и монашеско крило.

На мястото на манастира в миналото е имало девически манастир, разрушен по време на османското владичество. Непосредствено до манастира се намира аязмо. Според поверието в близост до него, овчар от близкото село е намерил иконата на „Свети Илия“ изложена в манастира и смятана от монасите за чудотворна.

По време на строежа на новия храм, осветен на 6 май 2004 г., са били открити фрагменти от тракийски глинени съдове, които са изложени в църквата.

Храмов празник[редактиране | редактиране на кода]

1. Програма за развитие на туризма в община Кресна 2004 – 2007 // Община Кресна. Архивиран от оригинала на 2015-12-22. Посетен на 14 декември 2014.