Жаблянски манастир

Местоположение Жабляно, България
Статутдействащ манастир
Сайтmanastir.narod.ru

Жаблянският манастир „Свети Йоан Кръстител е разположен под връх Курилово, в Конявска планина и само на 2 km южно от с. Жабляно в местността Вирова градина.

Манастирът представлява комплекс от трикорабна, триапсидна и еднокуполна черква (строена през 1884 г.), жилищни и стопански сгради. Обителта е постоянно действащ, мъжки манастир.

До него може да се стигне и по горска пътека за около час пеша, като се тръгва от гара Жабляно (вляво, обратно на посоката към селото).

Датата на основаване на манастира не се знае. Той е опустошен по време на османската власт. През 18 век е възобновен, като е създадено килийно училище. Видният педагог и деец на църковно-националните борби монах Аверкий Попстоянов е игумен на обителта от 1879 до 1881 година[1].

В момента е постоянно действащ манастир към Софийска епархия на Българската православна църква. Манастирът е обявен за паметник на културата.

До 2005 г. манастирът е подчинен на Българската старостилна православна църква.

Подведомствен е на Църквата на истинноправославните християни в Гърция (Синод на Калиник)[2] от 2009 г.

Българската православна църква си връща манастира през 2020 г.[3] , като е извършен ремонт съд средства от фондовете на Европейския съюз. Обновени са храмът, жилищните сгради и пространството около манастира[4].

През 2021 година на 24 юни - празникът Рождество на Свети Йоан Кръстител (Еньовден), е извършена първата след години архиерейска света литургия от представител на Българската православна църква[5] - службата е възглавена от Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит и Български патриарх Неофит.

От 2021 година е установена традиция в навечерието на Рождество на Свети Йоан Кръстител (Еньовден) да се извършва всенощно бдение - то започва на 23 юни от 19:00 часа[6].

Източници[редактиране | редактиране на кода]

1. Софийска света митрополия. Описание на Жаблянския манастир // Посетен на 21-11-2023.
  2. ((en)) Church of the Genuine Orthodox Christians of Greece, сайт на Църквата на истинноправославните християни в Гърция (Синод на Калиник)
  3. „Синодът си върна Жабленския манастир. Монасите изгонили старокалендарците по време на пандемията“, Константин Събчев, monitor.bg, 18.09.2020 г.
  4. Софийска света митрополия. "Храмов празник в Жабленския манастир „Св. Йоан Предтеча“ // 03-09-2020. Посетен на 21-11-2023.
  5. Софийска света митрополия. "Празникът Рождение на св. Йоан Предтеча бе тържествено отбелязан в Жаблянския манастир" // Сайт на БПЦ-БП. 24-06-2023. Посетен на 21-11-2023.
  6. (Борисова), Монахиня Павла. "В Жаблянския манастир ще бъде отслужена литургия от архиерей на БПЦ" // Християнство.БГ. 22-06-2021. Посетен на 21-11-2023.