Самоковски манастир „Покров Богородичен“

Самоковски манастир
„Покров Богородичен“
Населено мястоСамоков
ЕпархияСофийска
Архиерейско наместничествоСамоковско
Изграждане1772 г.
Състояниедействащ
Самоковски манастир
„Покров Богородичен“

Самоковският девически манастир „Покров Богородичен“ е действащ девически манастир на Българската православна църква. Манастирът е известен като Бабите.

Манастирът се намира в самия град Самоков.

Основан е през 1772 г. като девически метох на Хилендарския манастир от образовани монахини. Основаването на манастира се свързва с името на баба Фота, бабата на Константин Фотинов, но легендите говорят, че е свързано със спасяването на града от Света Богородица. Тя разпростряла своя плащ – покров над града и така го спасила. Икони за църквата на манастира е рисувал Димитър Зограф, а в нартекса може да се види стенопис с Покровителна Богородица, който се приписва от специалисти на Захари Зограф. През XIX век Девическият манастир в Самоков се превръща в огнище на просвещение.

Днес е запазена манастирската църква със стенописи от XIX век. Присъединената към комплекса Хаджистамова къща е превърната в магерница. Един от манастирските трактове предлага подслон за гости. Монахините поддържат кухня за бедни и така продължават традициите на благотворителност.[1] В манастира се намират ръкописи, старопечатни книги и донесените през 19 век от Света Гора мощи на Свети Пантелеймон, Свети Мина, Свети Николай чудотворец, Свети Харалампий, Свети Георги и Свети Сава Сръбски. Църквата „Покров Богородичен“ е построена през 1837 – 1839 г. Днес е постоянно действащ.

Храмов празник[редактиране | редактиране на кода]

Храмовият празник е на 1 октомври – Покров Богородичен.

Туризъм[редактиране | редактиране на кода]

Част е от Стоте национални туристически обекта. Има печат на БТС.[2][3]

1. „Манастирите в България“, издание на Panorama.bg ИВИДИМ София 2005 г.
  2. Джурова, Аксиния, Вася Велинова, Иван Патев, Мария Полимирова. Девическият манастир „Покров пресвятия Богородици“ в Самоков, София 2002.
  3. Темелски, Христо. Самоков през Възраждането, София, 2000.