Острожки манастир

(пренасочване от Манастир Острог)
Острожкият манастир в Черна гора

Острожкият манастир e света обител в Черна гора. Манастирът е сред най-предпочитаните место за преклонение в Черна гора. Основан през 17 век от свети Василий Острожки, който е бил епископ на Херцеговина и чиито положени там мощи се смятат за чудотворни.

Манастирът е построен на 1700 м. надморска височина, но преди това каменните пещери в Острог са служили за убежище на монаси от далчени времена. Почти отвесните скали, на които се е облегнал, впечатляват допълнително.

Днешния му вид е от 1923-1926 г., когато след пожар главната част от комплекса е унищожена. Запазват се обаче двете скални църкви. Иконостастите са от края на 17 век. Другата църква е посветена на светия кръст и се намира на горния край на манистира. Тя е изографисана от зограф Радул. Около манастира са монашеските постройки, в които може да се отсяда.

Посещава се от православни християни, католици и мюсюлмани, заради вярата в чудотворните мощи на св. Василлий Острожки.